П. 9.2. Види фасонних поверхонь. Налагодження верстата для обробки фасонних поверхонь фасонним різцем. Особливості конструкції фасонних різців. Схема установки

logo turner2

"УВАГА!!!"
З 1.01.2024 р. підтримка даної версії підручника буде припинена.
Власникам з питань продовження роботи звертатись Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • Реєстрація
Авторизуйтесь для отримання можливості робити закладки.

Токар. Спеціальна технологія. 2 розряд. Тема 9. п. 9.2.

Налагодження верстата для обробки фасонних поверхонь фасонним різцем.

Особливості конструкції фасонних різців. Схема установки

Деталі з короткими фасонними відрізками поверхонь завдовжки до 60 мм у серійному та масовому виробництві обробляють фасонними різцями. Профіль різальної кромки фасонного різця є негативний щодо профілю оброблюваної поверхні, тобто опуклості на деталі відповідає угнута кромка різця, й навпаки.

Найпростішим за конструкцією є стержневий фасонний різець з привареною чи напаяною різальною пластиною (рис. 9.2). Через складність профілю фасонні різці переточують не по задній поверхні, а по передній. До недоліків стержневих різців належить мала кількість допустимих переточувань. Застосовують ці різці здебільшого як радіусні та галтельні.

Велику кількість переточувань витримує призматичний різець (рис. 8.3, а). Профіль його задньої поверхні відповідає заданому фасонному профілю деталі. Різець закріплюють у спеціальній державці хвостовиком «ластівчин хвіст», причому для утворення заднього кута різець установлюють з нахилом до підошви державки. Переточування різця виконують шліфуванням передньої поверхні (рис. 9.3, б).

Ris 8.2

Рис. 9.2. СТЕРЖНЕВІ ФАСОННІ РІЗЦІ:

1 - складного профілю; 2 - радіусний канавковий; 3 - зовнішній галтельний; 4 - внутрішній галтельний

Ris 8.3

Рис. 9.3. ПРИЗМАТИЧНИЙ ФАСОННИЙ РІЗЕЦЬ:

а - у зборі з державкою; б - схема встановлення (1 - державка; 2 - гвинти; 3 - різець)

Набули поширення дискові (круглі) різці з фасонною зовнішньою поверхнею. На перетині площини кутового вирізу з зовнішньою поверхнею утворюється фасонна різальна кромка. Виріз роблять нижче від центра різця, а центр різця встановлюють вище від центра заготовки (рис. 8.4), що забезпечує додатні значення переднього й заднього кутів. Переточують передню поверхню різця по дотичній до умовного кола, радіус якого

image9-002

де α — заданий задній кут; γ — заданий передній кут. Після кожного переточування передньої поверхні дисковий різець прокручують на осі державки, знову встановлюють по центру й закріплюють. Зуб'я на торці різця й на торці державки запобігають прокручуванню різця від зусиль, що виникають під час різання.

Для зменшення вібрації заготовки при обробці фасонним різцем способом поперечної передачі заздалегідь проточують поверхню прохідним різцем, залишаючи невеликий припуск на завершальну обробку фасонним різцем.

Режим точіння фасонним різцем: подача 0,02...0,1 мм/об (перед кінцем робочого ходу подачу зменшують); швидкість різання до 30 м/хв.

Ris 8.4

Рис. 9.4. ДИСКОВИЙ ФАСОННИЙ РІЗЕЦЬ:

а - конструкція; б - установлення по центру заготовки (α=0); в - установлення вище від центра заготовки (α>0)

При фасонній обробці як змащувально-охолоджувальну рідину використовують емульсію або ж сульфофрезол